Líčím se i do stopy – rozhovor s Gabrielou Soukalovou

Biatlonistku Gabrielu Soukalovou, novou tvář značky Dermacol, na trati nepřehlédnete. Před každým startem se namaluje, nasadí si náušnice, přelákne vlasy. Není to malicherné? Právě naopak – tvrdí známá česká olympijská reprezentantka.

Potkáváte lidi, kteří vás za to odsuzují?

Ano, s tím se nedá nic dělat a nevadí mi to. Mně zkrátka záleží na tom, jak vypadám, a hlavně jde o důležitý rituál.

Hodně žen ranní čtvrthodinka koupelně unavuje, jak to, že vás to tak baví?

Uklidňuje mě to a dostává do pohody.

Hlava hraje při závodech velkou roli. Dá se klid natrénovat?

Psychika se moc natrénovat nedá, před závodem jsem nervózní vždycky. Ale jakmile vystartuju, všechno ze mě spadne. Mimochodem mi v tom pomáhá i to, jaké mám zrovna náušnice nebo make-up…

Jak se dá vůbec střílet, když při tom člověk lapá po dechu?

Střelba po zátěži je to nejdůležitější, co se biatlonista musí naučit. Včetně zvládání emocí ve chvílích, kdy jde fakt o výsledek. Ve štafetě se k tomu ještě přidává zodpovědnost za tým. A k tomu všemu se na vás dívají rodiče (kteří tomu v mém případě i rozumí), přátelé, kamarádi a spousta fanoušků, co vám drží pěsti…

Po zimních OH v Soči je z vás mediální hvězda. Jak si zvykáte?

Hlavně jsem ráda, že je teď ten náš sport konečně vidět. A považuju si toho.

414-gabriela-soukalova-sport-big

Jak vůbec vypadá takový průměrný den úspěšné reprezentantky v biatlonu?

No, v podstatě se vlastně střídá jídlo, trénink, spánek, trénink, rehabilitace a zase jídlo a spánek.

Co všechno děláte pro to, abyste byla fit?

Hlídám si hlavně ten spánek a snažím se poctivě rehabilitovat. Taky nepodceňuju zdravotní potíže a žádná, ani drobná zranění. A když mám volno, chci být hlavně s těmi, které mám ráda, a dělat to, co mě baví. Myslím, si, že psychická pohoda je stejně důležitá jako kvalitní trénink.

Jaký máte třeba jídelníček?

Jídelníček mi sestavují odborníci, ale ne vždycky platí, že co je zdraví, je taky dobré. Když můžu, zahřeším si. Mám ráda sladké a při rodinných oslavách už rovnou kupujeme medovníky dva. Jeden pro mě a druhý pro zbytek rodiny.

Máte nějaký povolený doping, něco, co vám pomáhá?

No jasně – kreslení, zpěv, přátele a v poslední době mě nadchl seskok padákem. A vždycky to jistí čokoláda.

Kreslení je vlastně váš obor, vystudovala jste vyšší umělecko-průmyslovou školu. Lehce bych si vás představila v uměleckých kruzích. Čím vás tak chytil biatlon, že dostal přednost?

Odmalička jsem lyžovala, mám zimní sporty v genech. Od klasického lyžování jsem dezertovala k biatlonu v deváté třídě na základní škole. A bod komupak nastal ve druháku na střední, tehdy jsem byla členkou štafety, které se podařilo získat zlatou medaili na mistrovství světa juniorů. Tenhle výsledek byl pro mě tak obrovskou motivací, že jsem si od té doby život bez biatlonu nedovedla představit.

Teď máte skvěle rozjetou kariéru. Co myslíte, že byl ona cestě za letošním úspěchem nejdůležitější?

V téhle sezoně se mi podařilo vyhnout se nemocem a zraněním. Výsledky jsou však závislé na spoustě věcí. Když se sejde forma a pohoda v týmu, víra ve výsledek a taky trocha štěstí, pak mohou cinkat medaile jako v Soči. Hlavně ale musíte celému týmu i trenérovi věřit a mít i podporu rodiny.

Který zážitek byl pro vás nejsilnější?

Samotná účast na olympiádě. Ve chvíli, kdy náš tým začal získávat medaile, už se to jenom stupňovalo. Moje individuální medaile byla po dvou čtvrtých místech zadostiučiněním a všechno korunovala stříbrná medaile ve smíšené štafetě. Nejvíc si ale cením výsledků celého týmu.

420_DSC2992Před třemi lety vás na delší dobu zastavila mononukleóza. Jak jste se cítila při téhle nucené přestávce?

Své pocity z tohoto období bych přirovnala k drogovému absťáku, tak si ho představuju. Chcete trénovat, ale víte, že nejste zdravá, že nemůžete, protože by vám to uškodilo. Jednou z nejhorších věcí, co se nám sportovcům může stát, je zákaz sportovní činnosti ze zdravotních důvodů.

To si fakt neužíváte toho, že je chvíli klid?

Když je člověk zvyklý denně trénovat a najednou nemůže, je to hrozný pocit, a ještě horší je přemoct tu bolest pak. Donutit se znovu snášet tréninkové dávky navzdory tomu, že víte, že na tom nejste fyzicky dobře. Pak musíte být trpělivá, věřit ve zlepšení a návrat své výkonnosti.

Máte ještě vůbec nějaký sportovní sen?

Umístění do třetího místa v celkovém pořadí Světového poháru.

Asi je to hodně předčasné, ale zeptám se. Chcete po skončení aktivní kariéry zůstat u sportu, nebo se vrátit k vystudované profesi?

Teď právě se soustřeďuju na biatlon. Umění a všechno okolo něj je součástí mého života, ale v tuhle chvíli nejsem schopná posoudit, jakým směrem se bude můj podvodní život dál ubírat.

Rozhovor pro Blesk Zdraví, redakčně zkráceno

Foto: archiv G.Soukalové, archiv Dermacol

 

Chcete se Gabriely zeptat na její sportovní život, oblíbenou kosmetiku nebo vztah ke značce Dermacol? Využijte komentáře pod tímto článkem…